Türkiye Ulusal Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Birliği (TUFUAB) XII. Teknik Sempozyumu (Birinci Gün)

Haber Tarihi :   24.05.2023

Türkiye Ulusal Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Birliği (TUFUAB) XII. Teknik Sempozyumu 

Üniversitemiz ve Harita Genel Müdürlüğü öncülüğünde ve Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi ve diğer paydaşların da iş birliğinde Türkiye Ulusal Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Birliği (TUFUAB) XII. Teknik Sempozyumu başladı. 

4 Eylül Kültür Merkezinde düzenlenen sempozyuma Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, Harita Genel Müdürü ve TUFUAB Temsilci Kurum Başkanı Tuğg. Hurşit Ağırcan, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hakan Yekbaş, AFAD Deprem Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tarık Türk, il protokolü, akademisyenler, çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Eğitim Fakültemiz Müzik Öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin mini konserine geçildi. Ardından, açış konuşmalarına başlandı.

 Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, yapmış olduğu konuşmada “Bu sempozyumun iş birliği ve bilgi üretimi açısından kalkınma hamlelerine katkı sağlayacağına inanıyorum. Sempozyumun ev sahipliğini yapan Üniversitemizin bu tarz çalışmalarla Şehrimizi gündemde tutması çok değerlidir.” dedi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, yaptığı konuşmasında “Gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurmak için Üniversitemizde yapılan her faaliyeti yakından takip ederek bu konuda çaba sarf eden akademisyenlerimize de gerekli desteği her zaman vermekteyiz.” diyerek emeği geçenlere teşekkür etti. 

Harita Genel Müdürü Tuğg. Hurşit Ağırcan “Günümüzde bilgi çağına ayak uydurmak zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizdeki haritacılık adına bu sempozyum bir mihenk taşıdır. Sempozyumun düzenlenmesinde çok büyük emekleri geçen Rektör Hocamıza teşekkür ediyorum.” dedi. 

Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tarık Türk, insansız hava araçlarının, topoğrafinin, savunma sanayinin gelişimindeki önemine değindi. Başta Harita Genel Müdürlüğü olmak üzere tüm paydaşlara teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından hediye takdim töreni yapıldı ve sonrasında toplu fotoğraf çekimi gerçekleşti. 

Yukarı